HoryZonty 

festival horského filmu a dobrodružstva 

Ďalšie informácie

FESTIVALOVÉ FILMY

Horská príťažlivosť

TranGOgirls

TranGOgirls

Réžia: Jure Niedorfer
Slovinsko, 2007, 30 min

TranGOgirls je film o troch slovinských horolezkyniach Tine, Tanji a Sandre, ktoré dali dohramady svoju silu, skúsenosti a sny, aby dosiahli, ako prvé čisto ženské družstvo, vrchol úžasného žulového masívu Trango Tower v pohorí Karakoram, v Pakistane v septembri 2006. Väčšinu filmového materiálu urobila Tanja, ktorá dotiahla toto historické lezecké ženské trio až na vrchol svojich snov. Film mapuje dve rôzne témy: expedíciu a rozdielne pohľady na ženský alpinizmus. Pozrite si námahu a víťazstvo troch dievčat, ktoré sú celoživotne zapletené do lezenia, hôr a zodpovednosti voči sebe.

Facing Obsession – Tvárou v tvár posadnutosti

Facing Obsession – Tvárou v tvár posadnutosti

Réžia: Jochen Schmoll
Nemecko, 2007, 26 min

Robert Jasper a Stephan Glowacz sú úplne posadnutí zdolaním „Forgotten Wall - Zabudnutej steny“- 1000 metrov vysokého, strmého severného piliera Cerro Murallon vo vnútrozemí Patagónie. Ich posadnutosť sa zrodila v roku 2003, kedy sa po prvý krát pokúsili o výstup. Hoci im Patagónia ukázala svoju pravú tvár v podobe zúrivých búrok a silných vetrov, dokázali sa sem vrátiť ešte dva krát, aby sa dostali až na hranice svojich možností a dosiahli vrchol tejto steny.

Dhaulagiri

Dhaulagiri

Réžia: Zoltán Demján
Slovensko, 1988, 26 min

Film Dhaulágiri, respektíve Alpský štýl, ako ho nazval sám autor je o prvovýstupe čistým alpským štýlom južným pilierom Dhaulágiri (8167 m). Tento pokus začal Zoltán Demján spolu s s Petrom Božíkom a Josefom Rakoncajom v roku 1985. Dostali sa do výšky 6500 metrov, odkiaľ v zlom počasí zlanili. V tom istom roku sa sem Zolo vrátil, aby výstup dokončil. Podarilo sa mu to s dvoma kazašskými lezcami Jurom Mojsejevom a Kazbekom Valijevom. Medzinárodná horolezecká asociácia UIAA ho vyhodnotila ako najťažší výstup roka 1988 a dodnes patrí medzi najťažšie výstupy v Himalájach na osemtisícovky.

Hybryda

Hybryda

Produkcia: Hybryda Film Studio
Poľsko, 2002, 30 min

Film rozpráva o nezvyčajných záľubách skupinky mladých lezcov – o skokoch na skalách. Tie pred nimi postavili nové výzvy, ktoré postupne napĺňajú a dobre sa pri tom bavia. Hybrida ponúka špecifické skalné skoky od tých najjednoduchších po tie najvyčerpávajúcejšie. Medzi unikátne patria nielen skoky legendárneho poľského skoku –Skok na Basie- ktorý 32 rokov nemal opakovanie, ale aj scény z opakovania svojho času najťažšieho skoku v Čechách – Hobis hop.

Balancing Point – Bod rovnováhy

Balancing Point – Bod rovnováhy

Réžia: Danny Brown
USA, 2005, 6 min

Bod rovnováhy je krátky film nakrútený v spätnom chode. Film zámerne manipuluje s veličinami gravitácie a času prostredníctvom jednoduchého filmového efektu. Spätným pohybom v čase vyvoláva dojem pôsobivej dekonštrukcie skalných mužíkov a vytvára tak ilúziu kúzla.

Magické hlbiny

Na nádych

Na nádych

Réžia: Miroslav Hrdý
Česká republika, 2006, 49 min

Rekordy, víťazstvá a prehry najlepšieho nádychového potápača sveta Martina Štěpánka.

Pakistan - Taming of the Lion – Skrotenie leva

Taming of the Lion – Skrotenie leva

Réžia: Olaf Obsommer
Nemecko, 2006, 26 min

Rieka Indus - čiara života Pakistanu. Tím pôsobiaci s Olafom Obsommerom a Bernhardom Mauracherom sa odhodlal ako prvý prejsť cez kaňon Rondu. Všetky predchádzajúce expedície svoje pokusy vzdali kvôli obrovským masám vody. Indus pramení na Tibetskej plošine v mieste nazývanom Levie ústa. Patrí medzi najdlhšie a najdôležitejšie rieky Pakistanu. Film rozpráva príbeh o fascinujúcom a napínavom dobrodružstve medzi kataraktami a vodopádmi, ktoré si vyžadujú veľké zručnosti a spoľahlivé kamarátstvo.

Zambezi - Monsia Tunia

Zambezi

Réžia: Olaf Obsommer
Nemecko, 2006, 29 min

Páčilo by sa Vám pádlovanie na rieke Zambezi? Olaf Obsommer vám ponúka film to tom ako sa jazdí vo fantastických vlnách a obrovských perejách, o hrochoch a krokodíloch a africkej prírode.
V tomto filme vás Olaf so svojim tímom zavedie do Afriky. 120 kilometrový úsek jednej z najväčších afrických riek patrí medzi najťažšie komerčne jazdené rieky na raftoch. Aj pre kajakárov je to hotové eldorádo – mohutné pereje a katarakty, teplá voda a to všetko zasadené do fantastickej africkej prírody.

Zimowy Raj – Zimný raj

Zimowy Raj – Zimný raj

Réžia: Lukasz Pajak
Poľsko, 2006, 7 min

Krátky, ale o to milší film o kajakovaní na riečke pretekajúcej zasneženou krajinou. Film v štýle retro, podfarbený chytľavou hudbou.

Idioti na plavbe okolo sveta

Idioti na plavbe okolo sveta

Réžia: Ivan Orel
Česká republika, 2006, 30 min

Ten kto nerozumie prírode ide študovať biológiu, ten kto nerozumie sám sebe, ide študovať psychológiu a ten kto nerozumie ničomu ide na more. Áno, aj tak je možné dostať sa na palubu plachetnice Victoria a brázdiť na nej 5 rokov vody svetových oceánov. A aby to nebolo také jednoduché, tak si svoju loď posádka postavila sama. Bez humbuku médií, bez podpory sponzorov. Ich dobrodružstvo je dôkazom, že keď skutočne niečo chcete dokázať,tak to dokážete. Stačí iba zatlačiť (a neposrať sa pri tom).

Biele šialentvo

Neznáma Antarktída

Neznáma Antarktída

Réžia: Pavol Barabáš
Slovenská republika, 2007, 40 min

Polárnik Peter Valušiak, ktorý vďaka svojej túžbe objavovať to, čo je za hranicou každodennej ľudskej skúsenosti, chce prekonať na pvý pohľad nezdolateľnú prekážku. "Prešli sme 350 kilometrov neznámymi pohoriami, kde ešte ľudská noha nikdy nevrkočila. Naša miniexpedícia prešla od hranice pevniny po najvyšší bod Antarktídy. O to sa ešte nik nepokúsil." Peter Valušiak

118 dní v zajatí ľadu

118 dní v zajatí ľadu

Réžia: Pavol Barabáš
Slovenská republika, 1998, 56 min

Veľký klinec - tak nazývajú Eskimáci Severný pól. Odjakživa ako mocný magnet k sebe priťahoval odvážnych dobrodruhov. Po jeho dobytí sa najväčšou výzvou pre polárnikov stal prechod z Ruska do Kanady cez Severný pól bez leteckej podpory - športovo, len vlastnými silami. Reinhold Messner ho označil za najväčší problém Arktídy. Slovensko-ruská štvorica polárnikov štartovala zo Severnej zeme - z miesta najväčších zím, hojného výskytu ľadových medveďov a silného driftu. Severný pól dosiahli po 75 dňoch. Od tejto chvíle začali zápasiť nielen s neustálym protiprúdom ľadových krýh, ale aj s množstvom otvorenej vody a veľkými výkyvmi počasia. Filmový príbeh 118 dní v zajatí ľadu vás vtiahne do neuveriteľného príbehu, aký môže poskytnúť len dobrodružný život polárnikov.
Slogan: "Arktídu nie je možné pokoriť, je však možné zžiť sa s ňou a tak mať šancu uspieť."
Peter Valušiak

Good Stuff from Kootenay Rockies

Good Stuff from Kootenay Rockies

Réžia: Kamil Pešťák
Česká republika-Kanada, 2007, 6 min

GOOD STUFF klipový športový film, natočný vo februári a v marci 2007 v Britskej Kolumbii. Film ukazuje nádhernú prírodu, ľudí v Kootenay Rockies a mesto Nelson BC. Tento raj voľného lyžovania a snowboardingu má svoju neopakovateľnú atmosféru, čo uvidíte sami vo filme.

Miša Žitková

Miša Žitková

Réžia: Dan Hála
Česká republika, 2007, 6 min

Profilový film Miši Žitkovej poprednej svetovej telemarkistky, v ktorom ukazuje čo všetko sa dá na telemarkových lyžiach jazdiť, a ako dobre to vypadá. Pozrite sa a určite to budete chcieť vyskúšať tiež. Vyzerá to veľmi ľahko.

Tajomné cesty

Bikes in the Mist - Bicykle v hmle

Bikes in the Mist - Bicykle v hmle

Réžia: Klaudius Kraska
Poľsko, 2006, 6 min

Pri prameni horského potoka. ´Bike trial´ v podaní Rafata Kumorowskeho, Karola Serwina a Davida Pietrzaka

Kembali

Kembali

Produkcia: Jan Popelka
Česká republika, 2007, 45 min

KEMBALI! Je indonézsky výraz pre príkaz k návratu. Expedícia združenia Horizont takýto rozkaz dostáva, keď už má za sebou unikátnu pešiu cestu stovky kilometrov cez pralesy Novej Guinei. Cieľ cesty, zubatá, zasnežená pyramída Carstenszu, je na dosah. Územie však ovládajú separatistickí papuánski bojovníci. „KEMBALI!“, opakujú dôrazne a veľavravné gestá dokresľujú, čo sa stane v prípade neuposlúchnutia. Nikto z nosičov ďalej nepôjde a bez nich nie je možné dopraviť materiál potrebný k výstupu na vrchol. K bezprostrednému ohrozeniu sa pridáva zhoršujúci sa stav dvoch chorých členov výpravy. Iba na Žákajde je vidieť, že má síl a vôle dostatok...
Ako dopadne ťažké rozhodovanie o predčasnom ukončení expedície?

Slackliner.at

Slackliner.at

Réžia: Daniel Peis, Christian Waldner and Christoph Huber.
Rakúsko, 2007, 23 min

Partia študentov z Tirolska si hľadá dobrodružstvo – natiahnu si ´slackline´ pomedzi dve strmé skaly, ponad prekrásne jazerá, či dokonca ponad ľadovcové trhliny. Veria svojmu telu a mentálnej sile. Pátrajú po dokonalej harmónii prírody, psychickej rovnováhy a fyzických zdatností.