Ivan Orel
„Ten kdo nerozumí přírode, jde studovat biologii, ten kdo nerozumí sám sobě, jde studovat psychologii, a ten kdo nerozumí ničemu jde na moře. Ano, i tak se lze dostat na palubu plachetnice Victoria a s ní 5 let brázdit vody světových oceánů. A aby to nebylo tak jednoduché, tak si svou loď posádka postavila sama. Bez humbuku médií, bez podpory sponzorů. Jejich dobrodružství je důkazem, že když skutečně něco chcete dokázat, tak to dokážete. Stačí jen zatlačit (a neposrat se při tom).“
A tak sa stalo, že Ivan Orel spolu s ďaľšími Čechmi oboplával po stopách Fernaa de Magalhaesa svet. Na Viktorii - replike lodi slávneho moreplavca - trvala cesta dobrodruhom viac ako 5 rokov.
V roku 1519 vyplával portugalský kapitán Fernao de Magalhaes s flotilou piatich španielských lodí na historicky prvú cestu okolo sveta. Aké asi museli byť na lodiach 16. storočí podmienky nejlepšie dokresluje skutočnost, že z piatich lodí plavbu dokončila len jediná, Victoria, a na nej iba osmnásť mužov. Sám Magalhaes bol zabitý na Filipínach. Výpravu financoval španielský kráľ a možnože aj preto doteraz nevznikla replika Victorie ani v Španielsku, ani v Portugalsku.
O necelých 500 rokov po Magalhaesovi sa v Čechách zišla skupina ľudí s cieľom postaviť repliku Victorie a jeho čin zopakovať. Ich situácia bola v mnohom jednoduchšia. Vedeli napríklad, že svet je kulatý. Na druhej strane im na ich dobrodružstvo nikdo peniaze nedal. Výsledkom 4 ročného snaženia, pri ktorom sa vystriedalo okolo 300 dobrovoľníkov, bolo 22.5 metrov dlhé, 5 metrov široké a 60 ton vážiace plavidlo nazvané „Viktorie“. Na more vyplulo v poľskom Štetíne s devať člennou posádkou a po 49 122 mílach a návšteve 56 krajín a ostrovov celého sveta sa do rovnakého prístavu vrátilo, tentokrát ale len s troma mužmi pôvodnej posádky Jindřichom Kuchejdom, Michalom Nešvarom a Ivanom Orlom.